You are here

Kauge planeet paistab eluks sobivat

Astronoomidel on esimest korda õnnestunud avastada väljastpoolt Päikesesüsteemi tõenäoliselt elamiskõlblik planeet. Keskmine pinnatemperatuur tundub seal olevat üsna mõnusa suveilma moodi, 20°C.

Šveitsi astronoom Stéphane Udry ja ta kaastöötajad avastasid väikseima teadaoleva eksoplaneedi Tšiilis asuva Euroopa Lõunaobservatooriumi vaatlusandmeid analüüsides. Planeet tiirleb ümber väikese ja tuhmi punase kääbustähe Gliese 581 just täpselt nii kaugel orbiidil, et ta pinnal võiks leiduda vedelas olekus vett.

Sel tähel oli varemgi üks planeet teada, mis paistab aga sarnanevat rohkem Neptuuni kui Maaga. Nüüd uurisid Udry ja ta kolleegid tähe valgust veelgi põhjalikumalt ja tulid järeldusele, et ta ümber peab tiirlema veel kaks planeeti. Üks neist on kaheksa korda Maakerast massiivsem, aga teise mass on Maakera omast ainult viis korda suurem. Nii väikese massiga eksoplaneete ei ole varem avastatud.

Teooria põhjal võib arvata, et see väiksem planeet on läbimõõdult umbes pooleteise Maakera suurune ja et ta pinnas on kõva ja kivine. Pinnatemperatuur võiks tal kõikuda peamiselt 0°C ja 40°C vahel, nii et enamik meile tuttavaid elusolendeid tunneks end selle poolest seal hästi.

Astronoomid on tahke pinnaga, Maa-tüüpi planeete teiste tähtede juurest ka varem avastanud, aga ikka on seal olnud vedela vee jaoks kas liiga soe või liiga külm.

Gliese 581 ja tema planeedid asuvad meist kahekümne ja poole valgusaasta kaugusel, piisavalt lähedal, et kunagi kaugemas tulevikus mõni kosmoselaev sinna maavälist elu otsima saata.

Allikas: New Scientist Space. 'Goldilocks' planet may be just right for life
Ilmume ka e-ajakirjana: