You are here

Hail on nõrgad lõuad

Kas haikala hammustus on tugev või nõrk? Õige vastus on, üllatav küll, et suhteliselt nõrgapoolne. Loomulikult ei tähenda see, et haiuime märgates võiks ookeanis rahumeeli edasi supelda, kuid põhjus, miks haid karta tuleb, on pigem ta hammaste ülim teravus: tuleb välja, et lõualihaste pigistusjõud on kala suurust arvestades kehvake.

Värskete uuringutulemuste põhjal jääb hai hammustustugevuselt selgelt alla lõvile või tiigrile. Seejuures vees on hai hammustus ikkagi suure kaslase omast tõhusam, sest hai lõuad on laiad.

Daniel Huber Floridas asuvast Tampa Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Physiological and Biochemical Zoology, et haide kohta oli andmeid raske koguda ja seepärast kasutati päris haide asemel suurelt jaolt biomehaanilisi mudeleid. Eriti just suurte haide kohta saadi andmeid tihtilugu sel teel, et kala tehti kõigepealt uimaseks ning siis stimuleeriti ta lõualihased elektriga liikuma.

Huber ja ta kaastöötajad uurisid kümmet hailiiki ja jõudsid järeldusele, et lõualihased on neil kõigil nõrgad ning hammustuse ohtlikkus tuleneb hoopis hammaste teravusest ja lõugade laiusest.

Allikas: Yahoo! News, Sharks have wimpy bites, study finds
Uudiste märksõnad: 
Ilmume ka e-ajakirjana: