You are here

Tulekul on ROBOTEX 2008

Robotex on Eesti populaarseim iga-aastane robotivõistlus, mida on korraldatud alates aastast 2001. Koostöös Tartu Ülikooli ja IT-Kolledžiga koordineerib üritust Tallinna Tehnikaülikool. Sel sügisel katsuvad robotid jõudu 5. detsembril TTÜ Spordihoones.

Robotex on robotivõistlus, kus igal aastal genereeritakse uus võistlusülesanne, mille edukamalt lahendanud võistkondi tunnustatakse. Seni on osalejaid olnud Eestist, Rootsist ja Soomest.

2008. aasta ülesanne on koristada "tuba" – 2x3 meetri suurune ala, kus autonoomsed robotid peavad leidma üles kolm musta sokki ja kuus tühja 0,33-liitrist joogipurki ning viima need vastavatesse kogumisaladesse. Ülesande raskendamiseks on "toas" veel kolm ELFA kataloogi. Suurim väljakutse ongi panna robotid väljakul orienteeruma ning objekte eristama.

Reeglitega on võimalik tutvuda Robotexi ametlikul veebilehel. Väärib märkimist, et gümnaasiumidele antakse osalemissoovi korral juhendamise ja toetamise näol abikäsi kõigist kolmest korraldavast ülikoolist.

Tänavu muutub üritus märksa atraktiivsemaks nii külastajatele kui ka osavõtjatele. Nimelt on võimalik osaleda tehnikatöötubades, mis kujutavad endast eelkõige kooliõpilastele suunatud lihtsaid robotiehituse lühikursusi. Varasemaga võrreldes on uudne ka samal ajal toimuv temaatiline tehnoloogianäitus. Sellele on osalema oodatud kõik ülikoolid, instituudid, tudengiteadusklubid, ettevõtted ja isegi üksikisikud, kel on olemas tehnoloogianäituse temaatikaga seonduv innovaatiline ekspositsioon. Soovi korral on võimalus eksponeerida innovaatilisi roboteid, automaatikaseadmeid, infotehnoloogiaalaseid lahendusi, teadustöid, innovatiivseid projekte ning teisi tehnoloogia- ja teadusalaseid väljapanekuid. Näitusele registreerimiseks tuleb ühendust võtta korraldusmeeskonnaga, kelle kontaktid leiab Robotexi kodulehelt. Praegu on kindlalt teada, et tehnoloogianäitusel osalevad Eesti tudengisatelliidi projekt, TTÜ/ELIKO RobotSwarm projekt, TTÜ Biorobootika Keskus, tudengiteadusklubid TTÜ Robotiklubi, ITK Robootikaklubi ning firmad ABB ja JOT-Eesti. Tehnoloogianäitusele on võimalik end kirja panna kuni 15. oktoobrini, aga enne 15. septembrit üles andnud osalejad saavad valida ekspositsioonipinna. Tänavu tutvustatakse Robotexi ka rahvusvaheliselt, mistõttu on oodata, et tulijaid on rohkesti ka väljastpoolt Eestit, seda nii robotivõistlusele ui ka tehnoloogianäitusele.

Kõigil huvitatutel on võimalik jälgida Robotexi veebipõhiselt aadressil www.video.ttu.ee. Samuti on otseülekannet võimalik vaadata samal ajal toimuval noortemessil Teeviit. Märkimist väärib seegi, et nende ürituste toimumiskohtade vahel sõidavad pooletunniste intervallidega eribussid.

Robotexi korraldusmeeskond


LOE VEEL

Robotex 2008

Ilmume ka e-ajakirjana: