You are here

IPhO2012: koduseks katsumuseks valmis

Kuula samal teemal:

Toomas Jüriado intervjuu professor Jaak Kikasega

raadio KUKU 19. juuli saates LOODUSAJAKIRI


15.–24. juulini peetakse Tallinnas ja Tartus 43. rahvusvahelist füüsikaolümpiaadi IPhO 2012 (International Physics Olympiad). Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Infotehnoloogia Sihtasutuse korraldatavale olümpiaadile oodatakse umbes üheksakümne riigi noori füüsikuid ja nende juhendajaid. Koos külaliste ja korraldajatega on osalejaid tuhande ringis.

Rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi korraldamise eesmärk on populariseerida füüsikat ning stimuleerida andekate noorte arengut, edendades samas rahvusvaheliste kontaktide kaudu ka loodus- ja täppisteaduslikku ning tehnikaharidust.

Kahekümne aasta jooksul on Eesti noored füüsikud olnud olümpiaadidel väga edukad, võites seni kaks kulda (Jegor Gužvin 1999 ja Ants Remm 2011), kuus hõbedat ja kaksteist pronksi. Eesti võistkondade ettevalmistus olümpiaadideks toimub Tartu Ülikooli Teaduskoolis, mida juhib juba mitu aastakümmet direktorina Viire Sepp. Nii ettevalmistust kui osalemist olümpiaadidel finantseerib haridus- ja teadusministeerium.

Mida oodata?

Tänavuse olümpiaadi võistlejate programm on tihe ja mitmekesine. Võistlusvoorud – nii teoreetiline kui ka eksperimentaalne – viiakse läbi Tartus Eesti Maaülikooli ruumides. Rahvusvaheline žürii töötab Tallinnas, ka ava- ja lõputseremoonia peetakse Tallinnas Nokia kontserdisaalis.

Ülemaailmse suurfoorumi kulminatsiooniks kujuneb kahtlemata 20. juuli, mil Tartu kuulutatakse Hansapäevade avamisega üheaegselt maailma füüsikapealinnaks ning seal võib kohata praegusi ja tulevasi Nobeli preemia laureaate. Linnapeale annavad füüsikapealinna sümboolsed regaalid üle rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi president Hans Jordens ja olümpiaadi peakülaline, Nobeli preemia laureaat Sir Harold Kroto. Päeva programmis on avalikud teaduse populariseerimise üritused, Toomemäel avatakse Hansapäevade teaduslinn, toimub maailma tippülikoolide karjäärimess, teaduslinnas on eksponeeritud olümpiaadil osalevate õpilaste posterettekanded või leiutised jms. Õhtul peab Sir Harold Kroto Vanemuise kontserdisaalis akadeemilise loengu, sellele järgneb Tartu linnapea vastuvõtt.

23. juulil pärast olümpiaadi lõpetamist ja paremate autasustamist Nokia kontserdimajas järgneb lõpupidu Tallinna Lauluväljakul.

IphO 2012 Eesti võistkond

Eesti võistkond olümpiaadile valitakse traditsiooniliselt üleriigilise füüsikaolümpiaadi lõppvooru paremikule korraldatud valikvõistluse ja õppesessioonide tulemuste alusel. Viimastel aastatel on võistkonna lõplik koosseis selgunud Eesti-Soome füüsikaolümpiaadi tulemuste alusel.

Jaan Toots, Tallinna Reaalkooli 11. klass, õpetaja Toomas Reimann

Tanel Kiis, C. R. Jakobsoni nim Gümnaasiumi 12. klass, õpetaja Vahur Pohlasalu

Kaur Aare Saar, Tallinna Inglise Kolledži 11. klass, õpetaja Guido Vegmann

Kristjan Kongas , Vanalinna Hariduskolleegiumi 8. klass, õpetaja Irja Tuus

Andres Erbsen, Tallinna Reaalkooli 11. klass, õpetaja Rain Vellerind

Algselt pidi võistkonnas olema ka Erik Tamre, kes aga loobus põhjendusega, et kolm rahvusvahelist olümpiaadi lühikese aja jooksul on talle liiast.

Kolmel olümpiaadil osaleb aga Jaan Toots, kel on sellevõrra kergem, et ta on rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil kaks korda juba osalenud, mistõttu valmistuda on lihtsam. 2011. aastal võitis Jaan Toots hõbemedali, jõudes kullavõidule üsna lähedale.

Ülejäänud võistkonnaliikmetel varasemat rahvusvahelist kogemust ei ole, kuid kevadise Eesti-Soome maavõistluse tulemuste põhjal on medali saamine neile kõigile igati jõukohane. Kristjan Kongas on meie läbi aegade kõige noorem võistkonnaliige, kuigi tema vanusevahe võistluspäeval meie seniste noorimate esindajate, Stanislav Zavjaloviga ja Jaan Tootsiga, on iseenesest väike, umbes kuu. Teisalt – kui Kristjan võistleb 8. klassi lõpetamise järel, siis Stanislav oli lõpetanud olümpiaadi ajaks 10. (olles varem kooliklasse vahele jätnud) ja Jaan 9. klassi.

Võistkonna eksperimentaaltreening peeti 13.–19. juunini Soomes Jyväskyläs ning teooriatreening, mida viisid läbi endised rahvusvaheliste olümpiaadide medalistid Mihkel Kree ja Taavi Pungas, 24. juunist 2. juulini Orissaares ja 5.–7. juulini Tartus. Mihkel Kree ja Taavi Pungas on ka Eesti olümpiaadivõistkonna mentorid.

Olümpiaadi korraldamise akadeemilise komitee tööd juhivad Tartu Ülikooli professor Jaak Kikas ning Tallinna Tehnikaülikooli Küberneetika Instituudi vanemteadur Jaan Kalda. Ülesannete koostamisel on tõhusat tööd teinud akadeemilise komitee liikmed Mihkel Heidelberg (TÜ magistrant), Siim Ainsaar (TÜ doktorant) ning Rünno Lõhmus (TÜ Füüsika Instituudi vanemteadur).

Horisont soovib noorfüüsikuist ajugümnastika harrastajaile medalite sepistamisel erksat vaimu!

LOE VEEL

Ilmume ka e-ajakirjana: