You are here

Tunnustati teaduse populariseerijaid

Eile, 28. aprillil anti Tallinnas Teaduste Akadeemia saalis välja järjekordsed teaduse populariseerimise auhinnad. Ühtlasi vahetati ka mõtteid, mis tekkinud pärast möödunud aastal peetud konverentsi "Teadus - tumm või tummine?".

Teaduse populariseerimise auhinnakonkursi žürii otsusel anti tänavu välja ühtekokku 13 preemiat. Loomulikult on ka mitmed tänavusel aastal premeeritud aastate jooksul üles astunud ka Horisondi veergudel.

I preemia pälvisid Jaak Kikas pikaajalise, mitmekülgse ja aktiivse tegevuse eest teaduse populariseerijana (vt nt Mõtteid vabalt langevas liftis), Uno Veismann populaarteaduslike kirjutiste eest aastail 2001-2008 (vt nt Aastakümned Eesti aime(kirjanduse) maastikul; ET - uued panused otsimisse; Kuidas turistina kosmoses ära käia?) ning robotivõistluse "Robotex 2008" meeskond (vt nt Milleks Robotex?).

II preemiaga tunnustati Looduslodja õuesõppereiside eest Emajõel MTÜ Emajõe lodjaseltsi, Tallinna Reaalkooli süstemaatilise teaduse populariseerimise eest oma kooli õpilaste ja laiema üldsuse hulgas ning keemik Hergi Karikut raamatu "Leiutised ja avastused keemias" eest (vt nt Tehismaterjalid pole ahjus ega kaminas põletamiseks; Tunnustamata tartlaste tunnustamata avastus; Balansseerimine pinna piiril).

III preemia saajaid oli seitse: Mati Martin pikaajalise eduka tegevuse eest teaduse populariseerimisel, Raivo Sell tegevuse eest mehhatroonika populariseerijana 2008. aastal, Martin Vällik portaali skeptik.ee eest, Tallinna Tehnikaülikooli Geoloogia Instituut (kollektiivi juht Linda Hints) õppepäevade "Geoteadlastelt kooliõpilastele ja õpetajatele" eest, Hea Valik OÜ noorte teaduskohvikute korraldamise eest 2008. aastal kohvikus EAT, lingvistika töörühm eesotsas Renate Pajusaluga keeleteaduse populariseerimise eest noorte seas ning MTÜ TalveAkadeemia tudengite teadusartiklite konkursi ja konverentsi "Talveakadeemia" korraldamise eest.

Esimese preemia suuruseks oli tänavu 50 000 krooni, teise preemia suuruseks 26 000 krooni ja III preemia suuruseks 13 000 krooni.

Teaduse populariseerimise auhinda annavad välja koostöös Sihtasutus Archimedes, Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti Teaduste Akadeemia. Konkursi 7-liikmelisse žüriisse kuulusid akadeemikud Georg Liidja ja Ene Ergma, Haridus- ja Teadusministeeriumi nõunik Sirje Kivi, Tartu Ülikooli Teaduskooli direktriss Viire Sepp, Eesti Noorte Teadlaste Akadeemia liige Dmitri Teperik, Sihtasutuse Archimedes juhatuse liige Ülle Must ja OÜ Haridusmeedia juhataja Tiina Kangro.

 

Sõnumi postitas teadusblogisse Horisondi toimetus.

Uudiste märksõnad: 
Ilmume ka e-ajakirjana: