Nr. 6/2006


  UUDISED
2006.04.28 - Eesti Teaduse Populariseerimise auhind
28. aprillil kuulutati välja Eesti Teaduse Populariseerimise auhinna 2006 võitjad. Konkurss korraldati Eesti Teaduste Akadeemia, Sihtasutuse Archimedes ning Haridus- ja Teadusministeeriumi koostöös sel aastal esmakordselt.

Eesti Teaduse Populariseerimise Auhind 2006 esimese preemia pälvis Eesti Füüsika Selts Teadusbussi „Suur Vanker” ja ETV hommikuprogrammis Terevisioon eetrisse läinud Füüsikaminutite eest.

Teise preemia pälvisid trükiste kategoorias Rein Veskimäe ja toimetajate kollektiiv Universumi raamatute sarja eest ning Ülo Valk ja autorite kollektiiv käsiraamatust, teksti- ja heliantoloogiast koosneva kogumikuga „Regivärsist netinaljadeni”.

Teise preemia pälvisid meedia kategoorias Tiit Kändler teadusportaal www.teadus.ee ja muu tegevuse eest teaduse populariseerimisel ning Priit Ennet ja toimetajate kollektiiv Eesti Raadio saatesarja Labor ja Teadusuudiste eest.

Teadust populariseerivatest tegevustest pälvis teise preemia Jaak Jaaniste eestvedamisel töötava Tartu Tähetorni Astronoomiaringi tegevus.

ˇürii poolt äramärgitud projektideks olid Teaduskeskus Ahhaa tegevus, Haridusmeedia OÜ saatesari „Pähklipurejad”, Asko Lõhmuse mitmekülgne tegevus teaduse populariseerimisel Eestis ning MTÜ Loodusajakiri raamatusari „Lehed ja tähed”.

Konkursil osales 26 teadlast ja kollektiivi, kes on teaduse populariseerimiseks välja andnud raamatuid, teinud filme, telesaateid, raadioprogramme, elektroonilisi uudiskirju, ürituste sarju ja näitusi ning kirjutanud artiklisarju.

Konkursil kandideerinuid hinnanud ˛üriisse kuulusid akadeemik Georg Liidja, akadeemik Ene Ergma, Haridus- ja Teadusministeeriumi nõunik Sirje Kivi, Tartu Ülikooli Teaduskooli direktriss Viire Sepp, Eesti Noorte Teadlaste Akadeemia esindaja Dmitri Terepik, Sihtasutuse Archimedes juhatuse liige Ülle Must ning Maalehe peatoimetaja Peeter Ernits.

Konkursi auhinnafond 2006. aastal on 80 000 krooni. Esimese preemia pälvinud Eesti Füüsika Selts saab auhinnaks 40 000 krooni ning esitatakse kandidaadina Euroopa Liidu Descartes’i kommunikatsioonipreemia sobivasse kategooriasse. Descartes’i kommunikatsioonipreemiat antakse välja alates 2004. aastast ning seda korraldatakse eesmärgiga tunnustada neid, kes on teinud teaduse Euroopa avalikkusele huvitavaks ja mõistetavaks. Teise preemia pälvinute auhinnaraha suurus on 8000 krooni.

SA Archimedes
Tagasi


Ajakiri Horisont läbi aegade. PDF formaadis fail ~4 MB