Nr. 6/2006


  UUDISED
2006.01.20 - Külm teeb liiga ka loomadele
Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub inimesi üles mõistvusele ja hoolivusele loomade suhtes praegusel eriti külmal ajal, kuna külmalaine mõjutab inimeste kõrval ka loomi.

Õues peetavad lemmikloomad, kes tavatingimustes küll välieluga harjunud, kannatavad praeguse suure külma tõttu eriti. Seetõttu tuleb väga hoolsalt kontrollida, et loomal on soojustatud ja tuulekindel kuut või varjualune. Kui seda veel tehtud ei ole, tuleks kuudi sissepääsuava katta riidega, samuti panna kuudi põhja lisasoojustuseks õlgi. Kuna joogivesi jäätub minutitega, siis tuleb ka lahtise joogivee olemasolu pidevalt kontrollida. Toidust tuleks eelistada kuivtoitu, sest konservid ja kodutoit jäätuvad. NB! Kuivtoidu kasutamisel on joogivee kättesaadavus eriti oluline!

Oluline on, et õues peetavad loomad saaksid liikuda, sest ka liikumine aitab külma vastu. Kui koera on seni peetud ketis, siis tuleks kriitilise pilguga üle vaadata keti pikkus ja võimaluse korral seda pikendada. Lühikarvalistele koertele on ohtlik külm juba alates miinus 15 kraadist.

Muidugi oleks praegusel külmal ajal kõige targem lubada loomad enda juurde majja või tuppa sooja.

Toas peetavate lemmikute puhul tuleks piirata jalutuskäikude pikkust ning väljas viibida mitte kauem kui 10-15 minutit korraga. Täiesti lubamatu on jätta loom tunniks-paariks kaubanduskeskuse ukse taha ootama, samuti ei või jätta looma pikemaks ajaks autosse, sest seisva auto salongi temperatuur langeb minutitega õuetemperatuuriga samale tasemele.

Inimesed, kes märkavad hulkuvat looma, võiksid loomale võimalusel enda juures ajutist pelgupaika pakkuda ja seejärel võtta ühendust lähima varjupaigaga. Kui looma pole võimalik ise aidata, siis tuleks varjupaigaga koheselt ühendust võtta ja loom sinna toimetada. Kuna varjupaik suudab majutada vaid piiratud arv loomi, siis kutsume inimesi vastutulelikkusele eriti kodutute kasside suhtes, lubades kassid külmadel aegadel trepikotta või keldrisse ajutiselt varju.

------------------------
Eesti Loomakaitse Selts
info@loomakaitse.ee
www.loomakaitse.ee
52 67 117

Tagasi


Ajakiri Horisont läbi aegade. PDF formaadis fail ~4 MB