Nr. 6/2006


  UUDISED
2005.11.03 - Ilm on hukas...

4. novembril avavad Briti Nõukogu ja Ahhaa teaduskeskus Tartus kliimanäituse, kus saab vaadata Briti tippfotograafide pilte kliimamuutustest, uurida interaktiivseid liivaeksponaate ning tutvuda arvutinurgas ilmaennustusprogrammidega. Näituse avamise puhul toimub kl 17 Wilde pubis kliimamuutuste teemaline teaduskohvik.

Viimase 100 aasta jooksul on süsinikdioksiidi kontsentratsioon atmosfääris tõusnud 17%. Eelmise sajandi jooksul on Euroopa kliima peaaegu ühe kraadi võrra soojenenud ja see jätkub tempos 0,2° C iga kümne aastaga. Maailmamere tase kerkib keskmiselt 1-2 mm aastas. “Need on väga suured muutused. Ilm on hukas, nagu ütleb näituseplakat, aga kliimamuutustega on võimalik võidelda ja võidelda tuleb,” ütles Briti Nõukogu direktor Küllike Tohver.

Kliimanäituse raames on Tartu Ülikooli Tähe tänava füüsikahoones üleval 80 fotot, mis peegeldavad lisaks kliimamuutuste mõjule ka võimalikke lahendusi, mida rakendada kasvuhoonegaaside vähendamiseks.

Ühel fotol võib näha kalameest hulpimas Gröönimaa merejääs, mis tavatingimustes peaks olema kinni külmunud. Hiljutised geoloogilised uuringud näitasid, et Gröönimaa jääkate kahaneb kohati kiirusega kuni meeter kuus. Teisalt võib näitusel imetleda Saksamaa maastikuvaateid, mida ilmestavad tuulegeneraatorid. Taastuvenergia, eriti tuule- ja päikeseenergia kasutamist juurutatakse Saksamaal innukamalt kui üheski teises riigis.

Lisaks fotodele on näitusel üleval interaktiivsed liivaeksponaadid. Kliima soojenemine põhjustab kõrbealade laienemist. Näiteks võivad külastajad jälgida, kuidas liivahiired omale käike uuristavad. Samuti võib näitusel näha tornaadoeksponaati, mis tekitab vaataja silme all mõne hetkega keeristormi.

Näitusel on kohal giidid. Grupiekskursioonid tuleks giididega eelnevalt kokku leppida (tel 53633145). Lisaks on võimalik külastada automaatset ilmajaama füüsikahoone katusel, ning paluda samas majas tegutsevatel keskkonnafüüsikutel rääkida ilmaennustamisest.

Samal päeval kell 17 Wilde pubis toimuvas teaduskohvikus esineb tuntud Briti klimatoloog, kliimamuutuste uuringute keskuse Tyndall Centre asutaja ja juht Mike Hulme.

Kliimanäitus jääb Tartus avatuks 27. novembrini. 1. detsembril avatakse näitus Energiakeskuses Tallinnas. Siis kohtub teaduskohvikus huvilistega Antarktika uurija Geraint Tarling.

Kliimanäitus on osa rahvusvahelisest kampaaniast ZeroCarbonCity (tossuvaba linn), mille eesmärgiks on suurendada teadlikkust kliimamuutustest ning elavdada arutelu kliimamuutuste teemadel. Linnad on seejuures kesksel kohal. Ühelt poolt on linnad peamised energia tarbijad, teisalt on linnad innovatsioonikeskused, kus arendatakse uusi tehnoloogiaid kliimamuutuste peatamiseks ja nende mõjudega toime tulemiseks. Kliimamuutuste teemalised näitused, teaduskohvikud, seminarid, arutelud ja online foorumid jm üritused leiavad tossuvaba linna egiidi all aset ligi 100s linnas 60s riigis.

Lisainformatsioon:

Kadri Suni, Briti Nõukogu kommunikatsioonijuht, 566 54345, kadri.suni@britishcouncil.ee
Pilvi Põldmaa, Ahhaa teaduskeskuse juhataja, 555 44223, pilvi.poldmaa@mail.ee


Lingid:
Kliimanäitus Eestis
http://www.britishcouncil.org/et/estonia-science-zerocarboncity-exhibition.htm
www.ahhaa.ee

4. nov teaduskohviku sünopsis
http://www.britishcouncil.org/et/estonia-science-cafesci-hulme-10.htm

Globaalne ZeroCarbonCity kampaania
www.britishcouncil.org/zerocarboncity


Tagasi


Ajakiri Horisont läbi aegade. PDF formaadis fail ~4 MB