Horisondi logo
<< | Arhiiv | Lingid | Tellimine | Impressum | e-post
Horisont 6/2002 sisukord
Horisont 6/2002 kaas

Horisont 6/2002

UUDISVEERUD
Biotehnoloogia muudab meditsiini personaalsemaks. Geenivaramu projekt käivitub. Nanotehnoloogia toob keskkonnahoidliku tuleviku. Militaarsimulaatorid edendavad meeskonnatöö treeninguid. Päike sõrmitseb basskitarri. "Tunguusi meteoriit" ei tulnudki maailmaruumist. Ferrari punane lendab Marsile. Parem kaitse kuldaväärt säärtele. Küüslauk asendab antibiootikume. Linnulaulud autoalarmiks. Kliimaseade jooksusussides. Vähkide saladus paljastatud.

ÜKSAINUS KÜSIMUS - Kas Tartu Ülikooli keemikute koordineeritava Euroopa Liidu projekti ambitsioon on jõuda niikaugele, et ühel päeval ilmub arvutiekraanile universaalse vähiravimi valem ja juhis selle aine sünteesimiseks?
Vastab Tartu Ülikooli teoreetilise keemia professor Mati Karelson

VEEBIUUDISED
Meteosati elulugu veebist vaadata http://www.esa.int/meteosat2G.

Tiit Kändler
NOBELI TEADUSPREEMIAD 2002
Kosmiline astronoomia näeb kaugemale.
Ussikene tõstis teadlased Nobeli pjedestaalile.
Suured biomolekulid tõid suurpreemia.

Kommenteerivad:
Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi vanemteadur Jaak Lõhmus
Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi teadusdirektor Tõnis Pehk

Rein Veskimäe
ILMA KUJUNDAB SEGADUS
Intervjuus meteoroloogiaprofessor Heino Toomingaga tuleb juttu läinud suve erakordsusest. Selgub, millest sõltub meie ilm ja kliima ning miks ilmaennustus alati täppi ei lähe.

Helgi Põllo
HIIUMAA IIDNE LÜPSIK
Mida arvata puunõust, mille põhja all seisab selgelt sisselõigatud aastaarv 1510? Kuidas ja kas üldse on võimalik tõestada, et Käina kihelkonnast leitud lüpsik pärineb ajast, mil polnud veel näiteks sündinud isegi Eestimaa Hannibalina kuulsust kogunud Ivo Schenkenberg?

Mihkel Jõeveer
MARSI MAASTIKUD. PÄIKESESÜSTEEMI SUURIMAD KANJONID 25
Et Marsi ehitus on kihiline, seda tõendab ka suurim suuremate seas, 4000 kilomeeri pikkune ja kuni kaheksa kilomeetri sügavune lõhe Marsi pinnal – Valles Marineris.

Richard Bennett
LEPLIKULT HÄÄBUNUD RAHVAS
Kui iisraellased vallutasid Kaananimaa, põgenesid paljud kaananlased Vahemere rannikulinnadesse, segunesid seal kohalike elanikega ning läksid ajalukku kui foiniiklased. Kaananimaale jäänud kaananlaste loomust iseloomustab aga hästi tõsiasi, et pole andmeid ühestki nende vastuhakust Iisraeli valitsejatele.

Tiit Kutser
KORALLRIFFE KAEMAS JA KATSUMAS
Teekond Austraalia kirderannikul asuvale Suurele Vallrahule, kus rifiuuringud sealses muinasjutumaailmas ei möödu ohtudeta.

Henn Käämbre
KUST NEED ELEKTRONID TULID
Elektronide avastamise au katoodkiirtes kuulub Joseph John Thomsonile, aga katoodkiired ise leiti üles ligi nelikümmend aastat enne teda. Selgub, et eksperimendi korral peab parasjagu õnnegi olema.

Voldemar Harvig
TELESKOOBID LÄBI AEGADE. RÖNTGENASTRONOOMIA
Röntgenteleskoopidest ja vägevaimast teadussatelliidist, mis kunagi Euroopas ehitatud. Sellel asub röntgenobservatoorium XXM-Newton.

OLÜMPIAAD. EESTI ÕPILASED ON MAAILMAKLASSIST
Suurepärastest saavutustest suvel korraldatud rahvusvahelistel õpilasolümpiaadidel, kust kolm Eesti noormeest tõid koju kuus medalit, millest üks oli kuldne.

Mart Kuurme
USKUMATU AGA TÕSI EHK SUHTELISUS PAKUB PINGET
Katsetest ja mõttelisest eksperimendist võib järeldada, et mõnikord võime teha loogikavigu.

LUGESIN ÜHT RAAMATUT
Kändler. Füüsika läbi inimsaatuse ajaloo.

RISTSÕNA

Tõnu Tõnso
ENIGMA. ÜLESANDEID MALELAUAGA.
Malelaual saab mängida, aga malelauaga saab ka nuputamisülesandeid koostada.

KERGE KÜSIDA

2002. AASTA LOOD

Viimati uuendatud 6. juuni 2003