h o r i s o n t  
   
 I N I M E N E  L O O D U S  U N I V E R S U M
  MART MIINUSE MATEMAATIKAÜLESANDED  
 
Mart Miinuse matemaatikaülesanne nr. 27

1. Leidke sellised 5-ga lõppevad arvud, mille kirjutises kümnendsüsteemi arvuna numbrite suurused ei kahane ja mille ruutudel on ühesugune omadus.

2. Tõestage, et selliseid arve on lõpmata palju.

Vastused ülesandele nr. 27 palume saata aadressile
horisont@datanet.ee .


Mart Miinuse matemaatikaülesande nr. 26 vastus

Väike Ebba oli ära unustanud, kuidas tegelikult käivad kalendri arvutused, aga võib-olla polnud ta veel neid asju õppinudki. Et aastas on 365 päeva, siis jagades selle 7-ga, saame 52 nädalat ja ühe päeva. Seega iga tavalise aasta jooksul nihkub ühele ja samale kuupäevale langeva nädalapäeva nimetus ühe päeva võrra edasi. Järelikult, kui sel aastal on Ebba sünnipäev reedel, siis järgmisel aastal on see üks nädalapäev hiljem - laupäeval. Selleks, et vastata Ebba küsimustele, tuleb lihtsalt rehkendada eeltoodud eeskirja alusel. Siin on siiski väike nüanss, mõned aastad on ju liigaastad ja kuna siis jääb 7-ga jagamisel üle mitte 1, vaid 2 päeva, siis nihkub ka nädalapäev, jättes ühe päeva vahele. Järelikult see, kui tihti satub 13. märts reedesele päevale, sõltub vahepeal olnud liigaastatest ja muidugi peame arvestama, kus liigaasta lisapäev sünnipäeva suhtes asub.

1) Niisiis püüame vastata Ebba esimesele küsimusele. Kuna ta sündis 1988. aastal, siis tuleb kümme pluss 2 päeva reedest tagasi lugeda. Kaks lisapäeva seetõttu, et vahepeal on kaks liigaastat - 1996 ja 1992, aga 1988. aasta ei lähe arvesse, sest lisapäev 29. veebruar on ära juba enne 13. märtsi. Nädalapäevade tagasilugemiseks tuleb nende arv jagada 7-ga. Kuna arv 12 annab 7-ga jagamisel sama jäägi, mis arv 5, siis piisab kui loeme viis nädalapäeva tagasi: neljapäev, kolmapäev, teisipäev, esmaspäev ja pühapäev.

Seega on väike Ebba sündinud hoopiski pühapäeval.

2) Et teada saada, kui vanalt oli Ebba sünnipäev esmakordselt reedel, hakkame arvutama: 1988.aastal oli sünnipäev pühapäeval, 1989 esmaspäeval, 1990 teisipäeval, 1991 kolmapäeval ja 1992 reedel, sest see on liigaasta.

Sel päeval sai aga Ebba neljaaastaseks.

3) Selleks, et teada saada, mis päeval on Ebba sünnipäev 2000ndal aastal, loeme analoogiliselt käesolevast aastast edasi. Sellel, 1998. aastal on tema sünnipäev reedel, 1999. laupäeval ja 2000. aastal esmaspäeval, sest aastatuhande vahetus on meil kehtiva Gregoriuse kalendri järgi liigaasta.

4) Lugedes siit edasi, saame, et järgmisel reedesele päevale langeval sünnipäeval saab Ebba 21aastaseks ja säärane sündmus leiab aset aastal 2009.


tagasi ...


 
Horisondi e-post - horisont@datanet.ee